Suszarki kondensacyjne GROBELNY

Suszenie kondensacyjne drewna to nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie techniczne. W przeciwieństwie do tradycyjnego procesu suszenia wilgotne i nagrzane powietrze po przejściu przez stos drewna nie jest wyrzucane do atmosfery. Ciepło zawarte w masie powietrza jest całkowicie wykorzystane do podgrzewania suszarni, a wykroplona w agregacie suszarniczym woda o niskiej temperaturze jest odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia. Wykorzystane jest tu rozwiązanie potocznie zwane pompą ciepła.

Zalety

Podstawową zaletą proponowanego przez naszą firmę systemu kondensacyjnego jest możliwość uzyskania drewna najwyższej jakości – bez spękań, przebarwień, odkształceń itp. Jest to spowodowane niższą temperaturą procesu suszenia, stosunkowo niską prędkością przepływu powietrza w komorze. Suszarnia kondensacyjna jest całkowicie przyjazna dla środowiska oraz dla najbliższego otoczenia. Niskie koszty inwestycyjne. Nie ma potrzeby budowania kotłowni. Nie ma potrzeby zatrudniania stałej obsługi. Jako komorę suszarniczą można zaadaptować istniejące pomieszczenia bez kosztownych inwestycji. Zużycie energii elektrycznej jest porównywalne z tradycyjną suszarnią. W trakcie procesu suszenia w zasadzie nie ma potrzeby grzania komory. Podgrzanie suszarni jest potrzebne tylko w dwóch przypadkach : przed uruchomieniem agregatu suszarniczego (temperatura początkowa cyklu dla drewna miękkiego to ok. +18°C, dla drewna twardego ok. +28°C) w końcowym etapie suszenia grubego twardego drewna Poza wyżej opisanymi przypadkami dodatkowe źródła ciepła w suszarni należy bezwzględnie wyłączyć.

Wady

Niższa temperatura komory w porównaniu do tradycyjnego procesu powoduje wydłużenie czasu suszenia o ok. 30% przy drewnie miękkim, ok. 50% w przypadku grubych elementów twardego drewna.

Wymagania

Przegrody budowlane komory suszarniczej powinny zapewniać dobrą izolacyjność cieplną (minimum 12cm styropian lub odpowiednik PU).